Jak pracuji

Nejvyšší laťka v programování (i v jakékoliv jiné oblasti života) je pro mě stav flow. Velkou inspirací je Max Kanat-Alexander a jeho práce codesimplicity.com - pomohl mi uvědomit si jak správně přemýšlet při návrhu software a některé zásadní, mezi programátory málo diskutované, chyby, mající ale zásadní vliv.

Řešení problémů v programování

V zásadě mám nastavení, že vše musí jít nějak vyřešit a přes to nejede vlak. Tento přístup ale ne vždy platí, protože existují technické limity a limity zdrojů proto k řešení problémů přistupuji ve dvou krocích:

  1. Studium a pochopení problému i kontextu
  1. Plán a úkoly podle priorit - postup od základu k detailům

Přístup k práci

Je samozřejmostí, že svůj život skládám tak, abych mohl podávat konzistentně výkon a zároveň nedocházelo k přepracování. V určitém smyslu mám k práci přístup jako profesionální sportovec - je zásadní mít vyřešenou stravu, spánek, pohyb, sociální život a psychohygienu.

Přístup k týmu

Miluju lidi a tým je pro mě rodina. Baví mě individuálně poznávat každého člověka a pochopit jak myslí. Tak se mu mohu při vedení projektu snadno přizpůsobit a využít jeho silné stránky. Zároveň s lidmi neřeším jen práci, ale i osobní život, protože psychická pohoda je určující v kvalitě odvedené práce. V tomto ve mě mohou lidé mít oporu a to se dá přirovnat k “preventivní psychoterapii” přirozeně zakomponovanou do běžného fungování.

Projektové plánování

Aby programátor mohl dobře odvést svou práci, musí rozumět danému problému. Aby mohl rychle a dobře rozumět, musí dostat co nejpřesnější specifikaci. Jsem seznámen s plánováním projektu jako zastánce toho, že první je potřeba ideálně v co největší šíři rozumět problému a pak ho umět správně komunikovat dalším lidem. Když je potřeba, tak se účastním plánování v nezbytné míře - nemám problém s komunikací s klienty/partnery/vlastníky/projektovým oddělením na jedné straně a na straně druhé dát dohromady projektovou specifikaci pro programátory v jejich řeči.

Hiring

Ze 100 lidí vyberu 1-3, se kterými se vyplatí pracovat. Z Béčkových lidí se dá udělat B++, ale opravdu nadaných je velmi málo. Věřím, že tyto lidi dovedu poznat ještě v bodě, kdy o svém talentu ani sami neví a rád stavím a pracuji s těmi nejlepšími - a nejlepšími mám na mysli po pracovní i osobní/lidské stránce.

Učení

Učení je základ - když narazím na něco co neznám, studuji. Když narazím na to co znám, opět studuji. Je jasné, že je více toho co neznám, než toho co znám, proto je důležité rozumět principům, které se na rozdíl od znalostí nemění. Nejsem vymezen do konkrétního programovacího jazyka nebo konkrétního patternu, vždy je zásadní poměr mezi dostupnými zdroji a efektivitou řešení. Je zásadní chápat všechny kroky v celém kontextu - jednotlivce, týmu, firmy, byznysu a světa.